Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
0kmh
20 %
Hën
35 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
26 °
E hënë, 8 Gusht, 2022
spot_img

“Samiti i NATO-s historik”, Berisha: Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës me rëndësi strategjike, gadishulli skandinav më i sigurtë nga rreziku rus

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri Sali Berisha e cilëson historik samitin e NATO-s në Madrid.

Ai shkruan në një postim në “Facebook”, se Suedia dhe Finlanda pranohen anëtare me të drejta të plota të Aleancës dhe se anëtarësimi i këtyre dy vendeve në NATO, ka rëndësi të madhe strategjike.

albsig

Sipas tij kjo e bën gadishullin skandinav dhe vetë Aleancën më të sigurt se kurrë nga rreziku rus dhe çdo rrezik tjetër.

“Samit Historik!
Të dashur miq, sot liderët e vendeve anëtare të Aleancës së Atlantikut të Veriut mblidhen në një Samit vërtetë historik për këtë Aleancë.
Në këtë Samit, pas heqjes së vetos nga ana e Turqisë, Suedia dhe Finlanda pranohen anëtare me të drejta të plota të Aleancës. Anëtarësimi i këtyre dy vendeve në NATO ka rëndësi të madhe strategjike.

Ai e bën gadishullin skandinav dhe vetë Aleancën më të sigurt se kurrë nga rreziku rus dhe çdo rrezik tjetër. Duke i uruar suksese Samitit dhe këtyre dy vendeve si dhe Aleancës për këtë vendim historik, le të urojmë gjithashtu të dashur miq që NATO, Aleanca më e fuqishme politiko-ushtarake e lirisë të të gjitha kohërave, nën udhëheqjen e SHBA-ve të shndërrohet në Aleancë globale të vendeve të lira për mbrojtjen e paqes, lirisë, demokracisë në botë!”, shkruan Berisha.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img