Samiti G20, takimi Trump-Putin pas mosmarrëveshjeve për Sirinë

Publikuar tek: bota, më 23:52 11-06-2019 Samiti G20, takimi Trump-Putin pas mosmarrëveshjeve për Sirinë Presidenti rus Putin dhe ai i SHBA, Donald Trump

Kremlini ende nuk e ka një përgjigje zyrtare nëse presidenti i Rusisë Vladimir Putin do të takohet me presidentin e SHBA, Donald Trump.

Takimi është parashikuar të mbahet gjatë Samitit të G20 që do të mbahet në Japoni gjatë këtij muaji.

SHBA dhe Rusia kanë mosmarrëveshje dhe tensione kohët e fundit përsa i përket Sirirsë, përfshirjes ruse në Ukrainë dhe ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e SHBA, gjë të cilën Moska e mohon.

Ndërkohë këshilltari i presidentit rus, Yuri Ushakov, u tha gazetarëve se Moska është e hapur dhe shpreson se takimi do të ndodhë, mirëpo shtoi se një ide e tillë ende qëndron pezull.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010370016098022
array(1) { ["section"]=> string(68) "samiti-g20-takimi-trump-putin-pas-mosmarreveshjeve-per-sirine-167877" }