Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Sallabanda nga Spanja: Vaksina kineze u ndërpre në Peru sepse shkaktoi vdekje. Qeveria shqiptare është e detyruar ta marri, sepse s’ka Pfizer apo Moderna

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mjeku i njohur shqiptar që jeton dhe punon në Spanjë, Kita Sallabanda tha se në Peru vaksina kineze u ndërpre për efekte anësore dhe mortalitete.

Ai shtoi se në Kili me këtë dozë janë vaksinuar 38% e popullsisë, por edne nuk është krijuar imuniteti i kolektivit, teksa zbuloi dhe arsyen se pse ne morëm Sputnik V dhe pse po kontraktojmë Sinavac e Kinës.

Sallabanda: Shikoni, ne duhet të tregohemi real lidhur me çfarë po ndodh. Sa i takon vaksinës kineze, në Peru u ndalua sepse kishte efekte anësore, shkaktoi probleme.

Vasili: Çfarë problemesh shkaktoi?

Sallabanda: Shkaktoi vdekje në një numër të konsiderueshëm të njerëzve. Në Kili me vaksinën kineze janë vaksinuar 38% e popullsisë, por ende nuk është bërë e mundur imuniteti i tufës nga vaksinimi. Mirëpo e vërteta është kjo, që efektet anësore që çojnë deri në mortalitete janë shumë herë më të vogla se sa dobishmëria e saj. Janë shumë të pakta vdekjet nga vaksina, krahasuar me vdekjet si pasojë e Covid duke mos u vaksinuar.  Qeveria shqiptare nuk kanë marrë sa duhet nga Pfizer apo Moderna dhe janë detyruar të marrin atë ruse dhe të hyjnë në bisedime me atë kineze. Unë mendoj që është detyruar për këtë vendim. Duhet të rritet imuniteti i kolektivit deri në fund të vitit, sepse përndryshe do ketë probleme.

Më shumë

spot_img
spot_img