Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
71 %
1.2kmh
74 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
21 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Salih Mustafa del për të tretën herë para Gjykatës Speciale, përcaktohet statusi i tij

spot_img

Lajme të ngjashëm

1081017cac7cd90ebc7087fde0ce632d

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa do të paraqitet për të tretën herë para Gjykatës Speciale, për të përcaktuar statusin e tij.

Seanca do të zhvillohet gjatë ditës së sotme në orën 15:00.

Mustafa është i arrestuari i parë nga Specialja dhe me 28 tetor është deklaruar i pafajshëm për katër akuzat e ngritura ndaj tij nga Specialja.

Por me 23 nëntor, gjykata ka vendosur që Mustafa të vazhdojë sërish në paraburgim.

Po kush është Salih Mustafa?

Ai ka qenë pjesë e organizimit të Lëvizjes Kombëtare për Çlirim, që nga viti 1988, nën udhëheqjen e Afrim Zhitisë, Fahri Fazlisë dhe Fadil Vatës.

Më pas ishte arrestuar në vitin 1993 nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit dhe është dënuar me 5 vite burgim për organizim të kryengritjes së armatosur.

Pas përfundimit të burgimit në vitin 1997 Mustafa është angazhuar në organizimin dhe shtrirjen e UÇK-së në rajonin e Prishtinës, Obiliqit, Gjilanit, Vitisë e Kamenicës.

Salih Mustafa ka qenë njëri nga themeluesit e LKQK-së.

Ai shërbeu si shef i departamentit informativ të Trupave Mbrojtëse të Kosovës, pastaj edhe si këshilltar për inteligjencë i kryeministrit Agim Çeku.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img