Tirana
scattered clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
3.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
21 °
Hën
23 °
E enjte, 29 Shtator, 2022

Salianji pranë Berishës, konfirmon pjesëmarrjen në protestë: Edhe deputetët e PD duhet të jenë, nuk është për interesat e Saliut

spot_img

Lajme të ngjashëm

Depputeti i Partisë Demokratike, Ervin Saliani, ka folur për protestës e 7 korrikut, protestë e cila është thirrur nga ish-kryeministri, Sali Berisha.

Salianji tha se kjo protestë nuk është për interesat e Berishës, por po bëhet për qytetarët.

I pyetur në “ABC” nëse do të jetë pjesë e protestës, Salianji tha se ai do të jetë gjithmonë në protesta kur bëhet fjalë për të rrëzuar Edi Ramën.

Pjesë nga diskutimi:

Xhokaxhi: Në 7 korrik do të ketë një protestë, por po paraprihet në distancë nga disa deputetë që nuk e konsiderojnë të drjtë protestën nga Sali Berisha. Është kjo një protestë për Sali Berishën, duke patur parasysh deklarata e zotit Alibeaj, Bardhi dhe Xhaferaj?

Salianji: Unë nuk komentoj asnjë deklaratë të asnjë kolegu, sidomos ku gjithsecili e zgjedh vetë nëse do të jetë i përfshirë ose jo, unë do të jem në çdo protestë kundër Edi Ramës, por edhe deputetët e PD duhet të jenë. Edhe për formalitet deputetët duhet të ishin në grupet e nxjerra edhe si një akt që tregon një lloj kujdesi në grupet e punës.

Xhokaxhi: Ju do të merrni pjesë në grupin e punës?

Salianji: Ne nuk jemi në një situatë normale, por mua nuk më pengon asgjë që të bëj përpjekjet maksimale që të ketë sa më shumë njerëz.

Xhokaxhi: Ju thatës se nuk doni të komentoni atë që thonë kolegët, por kjo lloj teorie që del se protesta është për interes të Sali Berishës?

Salianji: Në politikë gjithsecili ka interes, dhe padyshim që politika në demokraci funksionon në mënyrë të tillë kur interesat e partisë përputhen me ato të qytetarëve, përmbyset qeveria. Çmimet në Shqipëri u rritën ende pa krisur pushka e parë në Ukrainë. Por Shqipëria ka taksat më të larta për naftën, nga ana tjetër nuk ka asnjë lloj subvencionimi, ka ngritur borde që ju shërbejnë oligarkëve. Qeveria në këtë periudhë ju ka marrë më shumë para qytetarëve. Nëse familjet shqiptare nuk ia dalin dot, kanë shpenzuar më shumë para se vitet e kaluara qeveria ka fituar 340 milionë euro më shumë, pra e ka transferuar krizën në xhepat e qytetarëve. Pra sot këto para nuk do ua japë qytetarëve, por do ua japë oligarkëve.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img