Tirana
clear sky
16.3 ° C
16.3 °
16.3 °
82 %
3.1kmh
10 %
Mër
24 °
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
20 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Salianji: Çmimi i naftës në bursë ka rënë, por në Shqipëri vazhdon në stratosferë, ja pse duhet një qeveri e re

spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, ka reaguar me kritika ndaj qeverisë Rama në lidhje me çmimet e karburanteve.

Ai është ndalur tek çmimi i naftës, duke thënë se në bursë ka pasur një rënie këtë javë, por në Shqipëri ka ndodhur e kundërta.

Më tej Salainji shkruan se vendit i duhet një qeveria e cila kujdeset për qytetarët e vet dhe ndalon me ligj krijimin e monopoleve që dëmtojnë ekonomitë familjare dhe bizneset!

Postimi i plotë i Ervin Salianjit:

Çmimi i naftës në bursë ka pasur rënie pikiatë këtë javë, në Shqipëri çmimi vazhdon në çmime stratosferike duke mos reflektuar rënien e çmimit në bursat ndërkombëtare. Kur ka rritje reflektohet menjëherë si me buton! Më përpara faji vendosej sa qeverisë, sa oligarkëve, ndërsa prej muajsh me krijimin e bordit të përbashkët faji është i marrëveshjeve kartel dhe bashkëpunimit të tyre me qeverinë!

Ky çmim nafte që ka sot Shqipëria po ta krahasosh me vendet e Evropës për fuqinë blerëse dhe pagat mesatare është njësoj sikur në Evropë të përballohej një çmim prej 15 eurosh për litër, ndërkohë që vetëm pak vende e kanë më shtrenjtë se ne!

Shqipëria ka nevojë për qeveri që kujdeset për qytetarët, që garanton tregun e lirë nëpërmjet konkurrencës së ndershme dhe ndalon me ligj krijimin e monopoleve që dëmtojnë ekonomitë familjare dhe bizneset!

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img