Sa votues kanë hedhur votën deri më tani? 47,62% e shqiptarëve kanë votuar

Publikuar tek: politike, më 20:54 21-06-2015 Sa votues kanë hedhur votën deri më tani? 47,62% e shqiptarëve kanë votuar Votimet në përqindje deri në orën 16:00

Raportohen shifrat e para të pjesmarrjes së votuesve në votime sipas bashkive. Përqindjet e votuesve do të rifreksohen sipas rezultateve më të fundit në kohë reale. Kreu i KQZ-së Lefterie Luzi në një dalje për mediet komunikoi shifrat deri në orën 19.30 të pjesmarrjes në votime.

“Administrata po komunikon në mënyrë intensive. Ka nisur në çdo qendër votimi dhe po ecën normalisht. Shifra e pjesëmarrjes ndryshon nga moment në moment. Gjithçka do gjendet në ëebin e KQZ-sëZgjedhjet nuk ngjajnë dhe nuk mund të krahasohen më njera-tjetrën. Kanë patur problematika të ndryshme. Ne flasim për një proces të drejtë ligjor. Për të gjithë ata që shkelin ligjin, do merren masa.”, tha Luzi. Ajo komunikoi se në rang vendi përqindja në votime është 48%.

 PJESËMARRJA nga KQZ

Qarku Votues te regjistruar Totali i QV-ve QV te perpunuara Votuar Pjesemarrja
BERAT 179.011 303 279 67.861 40,37%
DIBER 130.010 265 122 32.241 49,58%
DURRES 326.255 451 111 28.830 37,42%
ELBASAN 330.090 544 348 91.573 42,79%
FIER 384.981 585 391 115.839 45,27%
GJIROKASTER 123.742 235 200 48.681 45,46%
KORCE 277.753 460 296 73.529 42,12%
KUKES 79.588 170 170 38.305 48,13%
LEZHE 163.885 260 247 56.324 36,01%
SHKODER 258.649 418 182 42.621 36,63%
TIRANE 816.875 1.167 775 230.193 41,84%
VLORE 301.632 443 439 92.039 30,76%

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013714075088501
array(1) { ["section"]=> string(78) "sa-votues-kane-hedhur-voten-deri-me-tani-47-62-e-shqiptareve-kane-votuar-14207" }