Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rakacolli: Që të krijohet imuniteti i tufës duhet të infektohet rreth 80% e popullsisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bc0b1913e050da54e8cab8af361d4d10

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli, ka deklaruar se Shqipëria është ende shumë larg krijimit të imunitetit të tufës.

E ftuar në ABC ajo është shprehur se imuniteti i tufës arrihet pasi infektohet 70-80% e popullsisë, dhe siç thonë ekspertët kjo është akoma larg.

“Nuk duhet të merremi me rritjen e numrit të vdekjeve, por duhet të merremi shkakun që ndikon, jemi larg imunitetit të tufës, pasi me atë që thonë ekspertët akoma jemi larg plotësimit të imunitetit të tufës. Imuniteti i tufës duket dhe nga shifrat ai arrihet kur të infektohet 70-80% e popullsisë. Instituti i Shëndetit Publik në matjet e tyre bëjnë raportet e tyre në lidhje me personat që e kanë kaluar ose jo koronavirusin pasi të mos harrojmë se ka dhe qytetarë që e kalojnë në mënyrë asiptomatike sëmundjen. Në lidhje me analizën nëse do të kemi apo jo masa të tjera mund të ndryshojë çdo ditë. Ne po kërkojmë fuqimisht zbatimin e masave kufizuese”, është shprehur Rakacolli

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img