Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
59 %
3.1kmh
0 %
Hën
16 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Rusia zotohet të zgjerojë marrëdhëniet me Korenë e Veriut

spot_img

Lajme të ngjashëm

Rusia është zotuar të zgjerojë marrëdhëniet gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe me Korenë e Veriut.

Në një letër dërguar homologut të tij Kim Jong un në ditën e çlirimit të Phenianit, presidenti rus, Vladimir Putin tha se zgjerimi i marrwdhwnieve do të ishte në interes të të dy vendeve.

Nga ana tjetër, Kim tha se miqësia midis të dy kombeve ishte krijuar në Luftën e Dytë Botërore me fitoren ndaj Japonisë.

Ai shtoi se “miqësia e tyre shoqëruese” do të forcohej më shumë. Sipas një raporti të medias shtetërore të Koresë së Veriut KCNA, Putin tha se marrëdhëniet e zgjeruara dypalëshe do të përputheshin me interesat e dy vendeve.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img