Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Rusia teston një raketë hipersonike

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rusia ka testuar me sukses raketën lundruese hipersonike, Zircon, e cila ka fluturuar në një distancë prej afër 1,000 kilometrash, tha Ministria ruse e Mbrojtjes më 28 maj.

albsig

spring

Raketa u lëshua nga Deti Barents dhe qëlloi objektivin në Detin e Bardhë, tha kjo ministri. Një video e publikuar nga autoritetet ruse shfaq raketën duke u lëshuar nga një anije drejt qiellit në një trajektore të pjerrët.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se raketa Zircon është pjesë e gjeneratës së re të sistemit të armëve.

Raketat hipersonike udhëtojnë nëntë herë më shpejtë sesa shpejtësia e zërit dhe Rusia edhe më herët ka kryer testime të Zirconit, duke e lëshuar raketën nga luftanije dhe nëndetëse, shkruan REL.

Ushtria ruse ka pësuar humbje të mëdha të trupave dhe pajisjeve gjatë pushtimit të Ukrainës, që ka nisur më 24 shkurt. Por, Moska vazhdon të testojë armë, në përpjekje për të shfaqur fuqinë e raketave të saj.

Muajin e kaluar, Rusia testoi raketën e re ndërkontinentale, Sarmat, e cila mund të bartë dhjetë apo më shumë koka bërthamore.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img