Tirana
few clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
77 %
3.1kmh
20 %
Pre
13 °
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 31 Mars, 2023

Rusia sulmon me raketa Lvivin, pse qyteti perëndimor është i rëndësishëm për mbrojtjen e Ukrainës

Lajme të ngjashëm

Rusia lëshoi ​​gjashtë raketa drejt qytetit perëndimor të Lviv të premten në mëngjes, sipas forcave të armatosura të Ukrainës. Ka shumë të ngjarë që predha të ishin raketa lundrimi të lëshuara nga avionë luftarakë mbi Detin e Zi.

Dy nga raketat u kapën nga sistemet e mbrojtjes ajrore. Kryetari i bashkisë së Lviv tha se raketat goditën një fabrikë riparimi avionësh pranë aeroportit. Puna në uzinë ishte ndalur përpara sulmit dhe deri tani nuk ka raportime për viktima në këtë fazë.

Një ekip i CNN në Lviv dëgjoi shpërthime të shumta rreth orës 6:30 të mëngjesit me kohën lokale dhe pa tym që ngrihej nga drejtimi i aeroportit ndërkombëtar Danylo Halytskyi, në perëndim të qytetit. Deri të premten, qyteti piktoresk në Ukrainën perëndimore është kursyer nga bombardimet e pamëshirshme të forcave ruse.

Qyteti në pjesën perëndimore të Ukrainës është rreth 70 kilometra nga kufiri polak – Lviv është në pragun e NATO-s – çdo sulm këtu mund të ketë pasoja ndërkombëtare. Më poshtë, po tregojmë dhe disa arsye të tjera pse Lviv është kaq i rëndësishëm për mbrojtjen e Ukrainës.

Vendndodhja: Rreth 43 milje (70 kilometra) nga kufiri polak, Lviv është në pragun e NATO-s – çdo sulm këtu mund të ketë pasoja ndërkombëtare.

Refugjatët: Lviv është kthyer në pikën zero për ukrainasit e zhvendosur. Ai pret më shumë se 200,000 njerëz të zhvendosur brenda vendit në një qytet me pak më shumë se 700,000 banorë, sipas kryebashkiakut. Ata kanë vërshuar në qytet në kërkim të një sigurie relative, me shumë që e përdorin atë si një pikë ndalimi  përpara se të shkojnë në kufi.

Logjistika: Rajoni më i madh shërben si një rrugë thelbësore për furnizimin me armë për ushtrinë ukrainase dhe një përpjekje më e gjerë rezistence që ka dështuar planet e Moskës për një pushtim të ngjashëm me atë.

Kultura: Qendra historike e Lviv është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe Muzeu Kombëtar strehon koleksionin më të plotë të vendit të artit të shenjtë mesjetar dhe dorëshkrimeve të rralla fetare.

Baza e përkohshme: Qyteti është bërë shtëpia e improvizuar për shumë organizata mediatike dhe ambasada, të cilat u detyruan të zhvendoseshin nga kryeqyteti i Ukrainës, Kievi.

Më shumë