Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
38 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
31 °
E hënë, 4 Korrik, 2022
spot_img

Rusia: Sanksionet e paligjshme të BE duhet të fajësohen për çdo mungesë globale të grurit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Jashtme ruse ka publikuar deklaratën e sekretares së shtypit Maria Zakharova, e cila ka folur në lidhje me situatën globale të grurit.

Ajo citon statistika që pretendojnë se nivelet e prodhimit dhe tregtisë së drithit janë më të larta se vitet e mëparshme, duke thënë se do të ketë më shumë drithëra në botë.

albsig

spring

“Përfaqësuesit e Perëndimit po përdorin çdo platformë, përfshirë OKB-në, për të akuzuar Rusinë për reduktimin e sasisë së grurit të disponueshëm në treg nëpërmjet veprimeve të saj, gjoja duke hedhur një çelës në operacionet e drithit që, sipas Perëndimit, ka sjellë çmime për grurin dhe kokrra të tjera lart. Në realitet, megjithatë, ka më shumë drithë në treg se në vitet e mëparshme, dhe tregtia është gjithashtu në rritje” tha ajo.

Ndwr tw tjera sekretarja tha se janw sanksionet e paligjshme tw BE ndërprerë zinxhirët e transportit tw mallrave.

“Përsa i përket faktit nëse uria është një skenar realist, ekspertët parashikojnë gjithnjë e më shumë një rezultat pesimist. Ata besojnë se shumë kombe do të preken dhe akoma më shumë do të varfërohen. Regjimet perëndimore që nxisin dhe shkaktojnë shkatërrim duhet të fajësohen për këtë” pwrfundoi ajo.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img