Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
29 %
5.7kmh
0 %
Hën
3 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
2 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Rusia rekruton 35 mijë të burgosur për në luftë, mes tyre edhe kanibalë: U premtohet liria nëse mbijetojnë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Vladimir Putin, ka bërë rekrutimin e 35 mijë të burgosurve, përfshirë përdhunues, vrasës dhe shtatë kanibalë, të cilët janë dërguar në luftë në Ukrainë.

Rekrutët e rinj do të lirohen nga akuzat dhe të jetojnë të lirë nëse arrijnë të mbijetojnë luftës dhe fushëbetejave në Ukrainë.

Këtë javë, kreu i Ëagner, Yevgeny Prigozhin, nga ushtria private e Putinit, vizitoi ish-kampin e të burgosurve Gulag në lindje të Siberisë. Synimi është rekrutimi i sa më shumë të burgosurve nga institucionet e tjera të vuajtjes së dënimit.

Nga informacionet e publikuara, dyshohet se Kremlini po i shfrytëzon të burgosurit pasi ku shumë prej tyre kanë humbur jetën sa kanë mbërritur në fushëbetejë.

Rekrutimi i të burgosurve për vepra shumë të rënda penale, po shihet si një dëshmi se Rusisë po i mungon personeli profesionistë ushtarakë.

Kujtojmë se ushtria ruse ka pësuar humbje të mëdha si në njerëz ashtu dhe në pajisje luftarake, duke u detyruar të shpallë mobilizimin e pjesshëm ushtarak, si dhe duke përfshirë në radhët e ushtrisë persona me precedentë të rëndë kriminal.

Më shumë


spot_img

spot_img