Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Rusia pretendon se ka “çliruar plotësisht” uzinën Azovstal në Mariupol

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rusia pretendoi të premten se trupat e saj kanë “çliruar plotësisht” fabrikën e rrethuar të çelikut Azovstal në qytetin portual të Mariupolit në jug të Ukrainës.

Në një deklaratë, zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjeneralmajor Igor Konashenkov tha se “grupi i fundit prej 531 militantësh u dorëzua”, duke iu referuar luftëtarëve ukrainas të cilët për disa javë i rezistonin sulmit rus në uzinë.

albsig

spring

Më herët, komandanti ukrainas i Regjimentit Azov, nënkoloneli Denis Prokopenko, dha urdhër për të ndaluar mbrojtjen e qytetit të Mariupolit dhe lëshoi ​​një video-mesazh të shkurtër nga brenda fabrikës së çelikut Azovstal duke thënë se udhëheqja e lartë ushtarake kishte “lëshuar një urdhër për të ruajtur jetën dhe shëndetin e ushtarëve të garnizonit dhe ndaloni mbrojtjen e qytetit”.

Konashenkov tha se komandanti i Regjimentit Azov “u nxorr jashtë territorit të uzinës me një makinë të blinduar të veçantë”.

CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur nëse të gjitha trupat ukrainase kanë liruar fabrikën e çelikut. Megjithatë, disa pamje të fundit në internet tregojnë luftëtarët e mbetur të Azov që largohen nga fabrika e çelikut.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img