Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
Mar
30 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Rusia përplas Tipras me BE-në

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ajo tha në një komunikatë për median, se deklarata e lartpërmendur u lëshua pa procedurën e përcaktuar për të marrë pëlqimin nga shtetet anëtare dhe veçanërisht pa siguruar pëlqimin e Greqisë .

” Në këtë kontekst , është theksuar se Greqia nuk jep pëlqimin për këtë deklaratë ” –tha zëdhënësi.

Zëdhënësi i kreut të qeverisë shtoi se kryeministri i saj i ri , Aleksis Tsipras , ka shprehur ” pakënaqësi ” në një bisedë telefonike me shefin e marrëdhënieve të jashtme të BE Federica Mogherini .

Deklarata e BE-së në Rusi , e botuar të martën në mëngjes , pohoi se të 28 udhëheqësit kishin rënë dakord se Rusia mban përgjegjësinë  për një sulm me raketë ndaj qytetit ukrainas të Mariupol , i cili vrau 30 njerëz.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img