Hapësire reklamuese

Aktualitet

Rusia përplas Tipras me BE-në

Shkruar nga Newsbomb
Ajo tha në një komunikatë për median, se deklarata e lartpërmendur u lëshua pa procedurën e përcaktuar për të marrë pëlqimin nga shtetet anëtare dhe veçanërisht pa siguruar pëlqimin e Greqisë .

" Në këtë kontekst , është theksuar se Greqia nuk jep pëlqimin për këtë deklaratë " –tha zëdhënësi.

Zëdhënësi i kreut të qeverisë shtoi se kryeministri i saj i ri , Aleksis Tsipras , ka shprehur " pakënaqësi " në një bisedë telefonike me shefin e marrëdhënieve të jashtme të BE Federica Mogherini .

Deklarata e BE-së në Rusi , e botuar të martën në mëngjes , pohoi se të 28 udhëheqësit kishin rënë dakord se Rusia mban përgjegjësinë  për një sulm me raketë ndaj qytetit ukrainas të Mariupol , i cili vrau 30 njerëz.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese