Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
65 %
2.1kmh
20 %
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
28 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Rusia në krye të Këshillit të Sigurimit, reagon Zelensky: Absurde, kjo tregon dështim total të institucionit

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kritikoi dhe e quajti absurd që Rusia mori Presidencën e rradhës të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

“Fatkeqësisht, ne kemi gjithashtu lajme që janë padyshim absurde dhe shkatërruese. Sot, shteti terrorist filloi të kryesojë Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, tha Zelensky.

“Dje, ushtria ruse vrau një fëmijë tjetër ukrainas – një djalë pesë muajsh të quajtur Danylo nga Avdiivka, në Donbas,” vazhdoi Zelensky. “Prindërit e tij u plagosën. Artileria ruse … Një nga qindra sulmet e artilerisë që Shteti terrorist fillon çdo ditë dhe në të njëjtën kohë, Rusia kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB-së”.

Zelensky tha se raste të tilla “dëshmojnë falimentimin e plotë” të institucioneve globale dhe ai argumentoi se reforma është “qartësisht e vonuar” për Këshillin e Sigurimit.

Presidenca e Këshillit të Sigurimit mbahet nga secili anëtar me radhë për një muaj , sipas renditjes alfabetike angleze të emrave të shteteve anëtare. Është radha e Rusisë në rend, kështu që ajo po merr këtë pozicion pushteti pavarësisht se po përballet me kritika të ashpra nga shumë prej anëtarëve të aleancës për pushtimin e saj në Ukrainë.

Më shumë