Rusia ndërton dy baza ushtarake të reja në Siri

Publikuar tek: bota, më 17:33 22-09-2015 Rusia ndërton dy baza ushtarake të reja në Siri

Imazhet satelitore tregojnë se Rusia vijon të zgjerojë prezencën e saj ushtarake në Siri. Ditët e fundit Rusia ka nisur ndërtimin e dy bazave të reja ushtarake pranë detit Mesdhe.

Ndërsa gjatë takmit ditën e djeshme midis presidentit të Rusisë Vladimir Putin dhe kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu u vnedos që të dyja vendet të koordinojnë sulmet ushtarake kundër militantëve në Siri.

Prezenca e forcave ushtarake ruse në Siri u konfirmua edhe nga ministri rus i mbrojtjes,por ndërhyrja e saj në luftën kaotike civile të Sirisë, sipas analistëve në WSJ, vështirëson punën e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

sat_image1_annotated2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 50 refugjatë do të strehohen në “shtëpinë e horrorit” në Austri
Revista e ISIS shënjestron Papa Françeskun para vizitës në SHBA »
Article Logic
Execution time: 0.013676881790161
array(1) { ["section"]=> string(53) "rusia-nderton-dy-baza-ushtarake-te-reja-ne-siri-21412" }