Hapësire reklamuese

Bota

Rusia mban zgjedhjet presidenciale më 17 mars

Shkruar nga Newsbomb
Rusia mban zgjedhjet presidenciale më 17 mars

Rusia do të mbajë zgjedhjet presidenciale më 17 mars 2024.

Dhoma e lartë e parlamentit të Rusisë, Këshilli i Federatës, ka caktuar 17 marsin për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale, shkruan Reuters. Vendimi u miratua unanimisht me 162 vota në Këshillin e Federatës Ruse.

"Me këtë vendim, ne po nisim efektivisht fillimin e fushatës zgjedhore," tha Valentina Matviyenko, kryetare i Këshillit të Federatës.

Ajo shtoi se për herë të parë banorët e pjesëve të rajoneve Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhya dhe Kherson të Ukrainës të aneksuar nga Rusia do të marrin pjesë në zgjedhje.

Vladimir Putin, i cili ka qenë në pushtet si kryeministër ose president që nga viti 1999, ende nuk ka shpallur synimin e tij për të marrë pjesë në zgjedhje për një mandat tjetër gjashtëvjeçar, megjithëse pritet shumë që të marrë pjesë.

Një ndryshim kushtetues i lejoi Putinit mundësinë për të kandiduar në zgjedhje. Deri më tani për të kandiduar kundër Putinit nuk është paraqitur asnjë sfidues serioz.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese