Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Mër
16 °
Enj
16 °
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
15 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Rusia i sfidon të gjithë, prodhon vaksinën më efikase të Covid-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

Rusia i sfidon të gjithë me efektivitetin e vaksinës anti-Covid-19.  

Nga analiza e dytë firma prodhuese e ‘Sputnik V’ ka pranuar se vaksina është efektive me 95%.

Llogaritjet u bazuan në të dhënat paraprake të marra 42 ditë pas dozës së parë.  Sidoqoftë, ata nuk shënuan numrin e rasteve të përdorura për të bërë llogaritjen.

Vaksina Sputnik V do të kushtojë më pak se 20 dollarë për person në tregjet ndërkombëtare dhe do të jetë falas për qytetarët rusë.

Dmitriev shtoi se Moska synon të prodhojë më shumë se 1 miliard doza brenda dhe jashtë vendit vitin e ardhshëm.

Vaksina ruse “sfidon” në këtë mënyrë kompaninë amerikano-gjermane Moderna dhe BioNTech, që kanë konfirmuar se vaksina e tyre e ka efektivitetin rreth 90%.

Më shumë
spot_img
spot_img