Rusia i sfidon të gjithë, prodhon vaksinën më efikase të Covid-19

Publikuar tek: bota, më 22:07 24-11-2020 Rusia i sfidon të gjithë, prodhon vaksinën më efikase të Covid-19 Vaksina ruse e Covid-19

Rusia i sfidon të gjithë me efektivitetin e vaksinës anti-Covid-19.  

Nga analiza e dytë firma prodhuese e ‘Sputnik V’ ka pranuar se vaksina është efektive me 95%.

Llogaritjet u bazuan në të dhënat paraprake të marra 42 ditë pas dozës së parë.  Sidoqoftë, ata nuk shënuan numrin e rasteve të përdorura për të bërë llogaritjen.

Vaksina Sputnik V do të kushtojë më pak se 20 dollarë për person në tregjet ndërkombëtare dhe do të jetë falas për qytetarët rusë.

Dmitriev shtoi se Moska synon të prodhojë më shumë se 1 miliard doza brenda dhe jashtë vendit vitin e ardhshëm.

Vaksina ruse “sfidon” në këtë mënyrë kompaninë amerikano-gjermane Moderna dhe BioNTech, që kanë konfirmuar se vaksina e tyre e ka efektivitetin rreth 90%.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Del nga spitali pacienti i fundit, ky është shteti ‘KAMPION’ që po mposht Covid-19, s’ka asnjë të infektuar
Mashtroi dhe zhvati 600 persona për tu kuruar nga kanceri, 42-vjeçarja ‘kapet mat’ duke luajtur 45 mijë paund në bixhoz »
Article Logic
Execution time: 0.012731075286865
array(1) { ["section"]=> string(71) "rusia-i-sfidon-te-gjithe-prodhon-vaksinen-me-efikase-te-covid-19-228996" }