Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
2.1kmh
0 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
11 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Rusia i ndalon hyrjen në territorin e saj kryeministrit të Irlandës dhe 51 politikanëve të tjerë

Lajme të ngjashëm

Rusia i ka ndaluar hyrjen në vend kryeministrit të Irlandës, Micheal Martin dhe 51 politikanëve të tjerë irlandezë.

Sipas “Reuters” sanksionet vijnë pas akuzave të Moskës, se Dublini po zhvillon një fushatë agresive propagandistike anti-ruse. Kryeministri irlandez po mbante një fjalim, kur u dha lajmi se ishte sanksionuar nga Kremlini.

“Unë nuk mendoj se jam sanksionuar ndonjëherë më parë. Sanksionet ishin pjesë e një lufte më të gjerë propagandistike që po zhvillohej nga Rusia dhe kërkohet gjithmonë maturi në situata të tilla”, tha Micheal Martin.

Si një anëtare e Bashkimit Evropian, Irlanda i është bashkuar sanksioneve kundër Rusisë  që prej luftës në Ukrainë.

Më shumë