Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
40 %
1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
34 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Rusia fajëson Perëndimin për kërcënimin global të sigurisë ushqimore

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rusia ka hedhur poshtë akuzat se pushtimi i saj në Ukrainë ka krijuar kërcënime serioze për sigurinë globale të ushqimit, në vend të kësaj duke fajësuar sanksionet perëndimore.

Perëndimi ka akuzuar ushtrinë ruse se mban peng furnizime ushqimore për miliona në mbarë botën.

albsig

spring

Lufta në Ukrainë ka bllokuar portet kryesore të vendit në Detin e Zi, duke ndikuar rëndë zinxhirët e furnizimit me ushqim në mbarë botën. Ukraina është një eksportues kryesor i grurit, por tani miliona tonë drithë janë ngecur, duke ndikuar në vendet që mund ta përballojnë më së paku.

“Përpjekjet e Perëndimit për t’ia atribuar të gjitha problemet operacionit ushtarak special dhe për të akuzuar Rusinë për bllokimin e anijeve të huaja në portet e Detit të Zi dhe Detit Azov janë absolutisht të pabaza”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova.

“Katalizatori kryesor për tendencat negative ekzistuese ishin sanksionet anti-ruse të Perëndimit, të cilat çuan në një këputje të lidhjeve në fushën e logjistikës globale dhe infrastrukturës së transportit”, tha ajo.

Rritja e çmimeve për produktet bujqësore filloi në vitin 2020 “dhe nuk është aspak rezultat i operacionit special ushtarak” në Ukrainë, pretendoi ajo.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img