Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Die
18 °
Hën
16 °
Mar
13 °
Mër
12 °
Enj
13 °
E diel, 2 Prill, 2023

Rusia bombardon me raketa qytetin e Kharkivit, Zelensky: Situata po përkeqësohet

Lajme të ngjashëm

Ushtria ruse po bombardon qytetin e Kharkiv dhe pjesë të tjera të rajonit në Ukrainën lindore këtë mëngjes, tha kreu i administratës ushtarake rajonale Oleg Sinegubov në një postim në Telegram.

Të paktën dy raketa modek S-300 kanë rënë në qendër të qytetit ndërsa është e paqartë nëse ka viktima.

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelensky tha se situata po përkeqësohet gjithnjë e më shumë, ndërsa Rusia po përdor forcë duke mos bërë dallim mes civilëve dhe ushtarëve.

“Më është dashur shpesh të them se situata në front është e vështirë dhe po bëhet më e ashpër dhe është sërish ajo kohë… Pushtuesi po përdor gjithnjë e më shumë forca për të shkatërruar mbrojtjen tonë”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës.

Raketat që kanë goditur Kharkivin mëngjesin e sotëm, janë lëshuar nga qyteti Belogrod.

Më shumë