Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
87 %
1.5kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Rushaj flet për vettingun e politikanëve: I njëjti standard me atë të gjyqësorëve, do jetë proces publik

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i Grupit parlamentar të PD, Alfred Rushaj ka folur për mediat në lidhje me amendamentin e vettingut të politikanëve.

Ai është shprehur se amendamentet do të shtyjnë përpara prioritete e opozitës.

Në lidhje me vettingun e politikanëve ai është shprehur se do të jetë i njëjtit standard si ai që u bë gjyqtarëve.

“Ndryshimet që janë depozituar kanë të bëjnë me një ligj të kushtetutës që përmblidhen nga një mbledhjen e përbashkët.  Agjenda jonë është e pavarur nga ajo e PS-së, ne mendojmë që duhet të shtyjmë përpara prioritetet e shqiptarëve. Prioritetet tona kanë të bëjnë më votën e lirë, reformën territoriale dhe me korrupsioni si edhe pastërtinë e figurës së politikanit shqiptar.

Në fakt tek propozimi vota preferenciale është e përfshirë të gjitha gjërat teknike përfshirë këte dhe ndyshime që do të jenë të kushtëzuara nga ana e subjektit. Gjithashtu kemi propozuar krijimin e komisionit që përfaqëson në Kuvend për të diskutuar cështjet e reformës zgjedhore” tha ai ndër të tjera.

Nuk është e arsyeshme që magjistratët t’i gjykohet integriteti i tyre mbi bazën e standardeve, ndërsa me politikanët përdorim standard tjetër. Ajo që keni lexuar në draft, ka kaluar në të gjitha filtrat e gjyqësorit, përfshirë dhe në raportin e Venecias. Çdo fjalë është përfshirë në draftin tonë, është fjalë e marrë nga standardi që është vendosur te magjistratët, nesër do të kishit shqetësim këtë duhet ta kishit bërë me magjistratët. Është dakorduar dhe kaluar në filtrat e ligjshmërisë përfshi Gjykatës Kushtetuese dhe Venecias,”tha ai ndër të tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img