Hapësire reklamuese

Bota

Rusët u drejtohen kutive të votimit, Putin i "detyruar" të fitojë mandatin e 5-të

Shkruar nga Newsbomb
Rusët u drejtohen kutive të votimit, Putin i "detyruar"

Miliona qytetarë rusë u janë drejtuar këtë të premte, datë 15 Mars 2024, kutive të votimit. Prej mëngjesit, procesi për zgjedhjet presidenciale ka filluar dhe gjasat janë që Vladimir Putin do të qëndrojë edhe gjashtë vite të tjera në pushtet.

Fletët e votimit do të hidhen për tre ditë, edhe pse rezultati nuk vihet në dyshim pasi ai nuk ka asnjë kundërshtar të besueshëm.

Qendrat e votimit u hapën në Gadishullin Kamchatka, rajoni më lindor i Rusisë, në orën 08:00 me orën lokale të së premtes (20:00 GMT të enjten) dhe më në fund do të mbyllen në enklavën më perëndimore të Kaliningradit në orën 20:00 të së dielës.

Gjatë udhëheqjes së tij 24 vjeçare, Vladimir Putin ka forcuar në mënyrë metodike kontrollin e tij mbi pushtetin, kështu që asnjë kërcënim real për sundimin e tij nuk ekziston më. Kritikët e tij më të hapur janë ose të vdekur, në burg ose në mërgim.

Megjithatë, Kremlini mbetet i vendosur për t'i dhënë një pamje legjitimiti procesit zgjedhor të Rusisë.

Megjithëse nuk mund të ketë asnjë dyshim për rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve, autoritetet duket se kujdesen shumë për një pjesëmarrje të lartë, e cila do të paraqitet si dëshmi e mandatit të tij popullor. Pjesëmarrja në zgjedhjet e fundit në 2018 ishte zyrtarisht 68%, por vëzhguesit ndërkombëtarë raportuan disa raste të mbushjes së kutive.

Zgjedhjet nuk paraqesin sfidë për presidentin 71 vjeçar Vladimir Putin i cili synon mandatin e tij të pestë. Kundërshtarët e tij politikë janë ose në burg ose në mërgim dhe më i rrepti prej tyre, Alexei Navalny, vdiq në një burg të Arktikut kohët e fundit. Tre kandidatët e tjerë në fletëvotim janë politikanë të profilit të ulët nga partitë opozitare që ndjekin vijën e Kremlinit.

Emri i Putinit është në fletën e votimit së bashku me vetëm tre kandidatë të tjerë që janë pjesë e “opozitës sistematike” të Rusisë: Vladislav Davankov i Partisë Populli i Ri, Leonid Slutsky nga Partia Liberal Demokratike (LDPR) dhe kandidati i Partisë Komuniste, Nikolay Kharitonov.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese