Tirana
light rain
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
3.6kmh
100 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
13 °
E martë, 28 Mars, 2023

Rusët mohojnë shkatërrimin e anijes, bashkëshortja e marinsit nxjerr “zbuluar” Kremlinin: Burri im ka vdekur, 27 persona nga ekuipazhi janë zhdukur

Lajme të ngjashëm

Bashkëshortja e një marinari rus, i cili ishte në detyrë në kryqëzorin Moskva, ka hedhur poshtë një deklaratë të bërë nga Kremlini.

Përmes një video ajo ka mohuar versionin e Kremlinit të cilët thanë se marinari nuk ka humbur jetën.

Varvara Vakhrusheva , gruaja e marinsit , Ivan Vakhrushev, në videon e publikuar tha se: Heroi ynë, Ai vdiq duke kryer detyrën e tij. Luftoi deri në frymën e fundit për të shpëtuar anijen. Jemi në lot dhe në zi. Do të jesh gjithmonë në zemrat tona.

Ndërkohë, më vonë ajo u ka thënë gazetarëve se burri i saj humbi jetën në anijen “Slava Moskva” dhe se për vdekjen e tij është informuar më 14 prill.

“Trupi i burrit u gjet, por rrethanat e vdekjes së tij nuk u zbuluan”, tha ajo teksa shtoi se 27 anëtarë të tjerë të ekuipazhit janë zhdukur, megjithëse nuk ka asnjë konfirmir zyrtar në lidhje me këtë gjë.

Kujtojmë se më herët Kremlini tha se aksidenti nuk shkaktoi viktima. Ministria ruse e Mbrojtjes, gjithashtu publikoi një video ku hidhte poshtë deklaratat e Ukrainës, të cilët thanë se anija u shkatërrua nga ata. Videoja ka ndezur një debat të gjerë në rrjet dhe ende nuk është konstatuar vërtetësia e saj pasi ka nga ata që thonë se është fals.

Kryqëzori raketor i klasit Slava Moskva ishte një nga anijet më të rëndësishme në flotën ushtarake të Moskës: 186 metra, 12,500 tonë, në shërbim që nga viti 1982 për marinën e BRSS. Anija u mbyt në Odessa më 14 prill. Ministria ruse e Mbrojtjes fillimisht foli për një zjarr në bord, i cili shkaktoi shpërthimin e disa municioneve, më pas u tërhoq, duke deklaruar se anija u mbyt ndërsa po tërhiqej gjatë një stuhie. Ukraina në vend të kësaj pretendoi se kishte shkaktuar shkatërrimin e anijes me 2 raketa Neptun (ky version u konfirmua më vonë nga Pentagoni) dhe pretendoi se kryeqyteti Anton Kuprin vdiq gjithashtu në katastrofën detare.

Gruaja bëri me dije se bashkëshorti i saj nuk ka humbur jetën dhe as ndonjë person tjetër rreth saj.

Vajza çon në gjyq nënën dhe i kërkon llogari: Më le pa pasuri, nuk të dua më…

Gruaja e një marinari rus që ishte në detyrë në kryqëzorin Moskva  mohoi një version zyrtar të Kremlinit në një postim të publikuar në një rrjet social. Gruaja ndau një situatë në lidhje me vdekjen e burrit të saj në Ukrainë, e cila ndodhi në ditën e fundosjes të enjten më 14 prill në brigjet e Odessa pas një sulmi ukrainas. Moska mohoi se ishte një sulm armik (duke folur në vend të një aksidenti) dhe gjithashtu mohoi se kishte ndonjë viktimë midis njerëzve të saj.

Më shumë