Hapësire reklamuese

Bota

Rupert Murdoch jep dorëheqjen si kryetar i Fox News

Shkruar nga Newsbomb
Rupert Murdoch jep dorëheqjen si kryetar i Fox News

Rupert Murdoch, manjati i fuqishëm i medias së krahut të djathtë që ndërtoi dhe mbikëqyri një nga perandoritë më me ndikim të lajmeve në botë, njoftoi të enjten se do të largohet si kryetar i kompanive të tij, Fox Corporation dhe News Corp.

“Për gjithë jetën time profesionale, kam qenë i angazhuar çdo ditë me lajme dhe ide, dhe kjo nuk do të ndryshojë”, shkroi Murdoch, 92 vjeç, në një memo për punonjësit. “Por është koha e duhur që unë të marr role të ndryshme, duke e ditur se kemi ekipe vërtet të talentuara.”

Si udhëheqës i Fox and News Corporation, i cili boton fletët e gjera me ndikim si The Wall Street Journal dhe tabloidin New York Post, Murdoch ka për dekada të tëra që ka një ndikim të konsiderueshëm në Partinë Republikane, të krahasuar me vetëm disa të zgjedhur.

Vendimi i Murdoch për të dhënë dorëheqjen si kryetar i kompanive të tij do të dërgojë valë tronditëse në industrinë e medias dhe do të lërë valëzime që të vërshojnë edhe në ujërat politike, ashtu si nxehet gara presidenciale e vitit 2024.

Vendimi i Murdoch për të dhënë dorëheqjen si kryetar i kompanive të tij do të dërgojë valë tronditëse në industrinë e medias dhe do të lërë valëzime që të vërshojnë edhe në ujërat politike, ashtu si nxehet gara presidenciale e vitit 2024.

Megjithatë, kanali u largua nga rrënjët e tij në lajmet konservatore pasi ish-presidenti Donald Trump u ngjit në pushtet në Partinë Republikane në vitin 2015, duke u bërë një shtëpi e patundur e propagandës së krahut të djathtë që synon të mbështesë Shtëpinë e Bardhë të mbushur me skandale.

Vitet e fundit, nën Murdoch, Fox News ka avancuar teori të pabaza konspirative, duke përfshirë pandeminë Covid-19 dhe zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Gënjeshtrat e shtyra nga Fox News për zgjedhjet shkaktuan dy padi masive për shpifje nga kompanitë e teknologjisë së votimit Dominion Voting Systems dhe Smartmatic.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese