Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
93 %
1kmh
0 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
9 °
E diel, 29 Janar, 2023

Rudina Hajdari video-konferencë me ambasadoren Kim: E informova për gjendjen e vështirë të shumë familjeve shqiptare dhe ndryshimet në Kodin Penal

spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputetja Rudina Hajdari ka zhvilluar një video-konferencë me ambasadoren e SHBA në Tiranë Yuri Kim, të cilën e ka informuar për gjendjen e vështirë në të cilën ndodhen shumë familje shqiptare për shkak të izolimit nga covid-19.

Hajdari shkruan se i ka shprehur shqetësimet e saj ambasadores Kim dhe për ndryshimet në Kodin Penal, për dënimin me burg të personave që shkelin rregullat e karantinës. “Gjithashtu shpreha shqetësimet e mia për gjendjen emergjente nga COVID-19, mbi ndryshimet e Kodit Penal, të cilat janë të panevojshme e sidomos përmenda faktin se këto ndryshime cënojnë Kushtetutën dhe Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut”, shkruan ndër të tjera Rudina Hajdari.

Shkrimi i plotë i deputetes:

Kënaqësi të bashkëbisedoja nëpërmjet video-konferencës me Ambasadoren amerikane Znj. Yuri Kim, mbi situatën e tanishme në Shqipëri.

E informova për gjendjen e vështirë në të cilën ndodhen shumë familje shqiptare, realitet të cilin e kam prekur këto ditë teksa jam munduar të ndihmoj sado pak këto familje në nevojë.

Gjithashtu shpreha shqetësimet e mia për gjendjen emergjente nga COVID-19, mbi ndryshimet e Kodit Penal, të cilat janë të panevojshme e sidomos përmenda faktin se këto ndryshime cënojnë Kushtetutën dhe Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut.

Gjeta rastin të falenderoja ambasadoren për kontributin e SHBA-së, me pajisje personale të mbrojtjes nga programi për Asistencë Humanitare i Komandës Europiane të Shteteve të Bashkuara në mbrojtjen e punonjësve të shëndetit në vijën e parë të luftës kundër COVID-19.

93266528_1287391614938654_6574076203970330624_n.jpg

93366678_1287391621605320_5558175121157390336_n.jpg

Më shumë


spot_img
spot_img