Tirana
clear sky
-4.5 ° C
-4.5 °
-4.5 °
74 %
1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Rudina Hajdari kujton të atin për Ditën e Rinisë: Kur jam e demoralizuar gjej forcë te ai dhe ata mijëra student, akti i tyre na jep forcë për të luftuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-deputetja Rudina Hajdari ka kujtuar 8 Dhjetorin, Ditën Kombëtare të Rinisë.

Ish-deputetja kujton babain e saj, Azem Hajdarin duke thënë se në 8 dhjetor të 1990, ai doli të nisë një rrugëtim pa kthim për të përmbysur një nga diktaturat më të egra në botë.

Ndër të tjera Hajdari shkruan se sa herë ndihet e demoralizuar e gjen dorcën te babai dhe ata mijëra studentë të cilët nuk pyetën për kërcënimet, por ngritën krye për një jetë më të mirë.

Postimi i plotë i Rudina Hajdarit:

Në 8 dhjetor të vitit 1990, lëvizja studentore e udhëhequr nga Azem Hajdari, ia doli të nisë një rrugëtim pa kthim për të përmbysur një nga diktaturat më të egra në botë.

Ata studentë dhe pedagogë me kurajon dhe qëndresën e tyre ia dolën të ndryshojnë historinë e vendit.

Sa herë ndihem e demoralizuar, i rikthehem kësaj pike në historinë e Shqipërisë dhe aty gjej forcë.

Gjej forcë te Azem Hajdari, gjej forcë te ata mijëra studentë të cilët nuk pyetën për kërcënimet, nuk pyetën për dhunën policore, nuk pyetën për terrorin komunist, por ngritën krye për një jetë më të mirë.

Akti i tyre duhet të frymëzojë edhe sot, çdo të re e të ri e të na japë forcë për të luftuar e punuar përditë që e ardhmja jonë të jetë këtu e jo në emigrim.

Akti i tyre duhet të shërbejë si motivim për çdo shqiptar që të kërkojë me forcë një Shqipëri si gjithë Europa, me institucione të forta, demokraci të vërtetë e shtet që punon për mirëqënien e çdo banori.

Gëzuar 8 dhjetorin!

Më shumë


spot_img

spot_img