Hapësire reklamuese

Politikë

Rruga drejt BE, ambasadorja Hohmann: Ekspertët nga Shqipëria janë të përgatitur, nuk do të ketë rrugë të shkurtër

Shkruar nga Newsbomb
Rruga drejt BE, ambasadorja Hohmann: Ekspertët nga Shqipëria janë

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Christiane Hohmann, sa i përket hapjes së negociatave për Shqipërinë, është shprehur se ekspertët shqiptarë janë të përgatitur mjaft mirë dhe se përshpejtimi i këtij procesi varet nga vullneti politik dhe ambiciet e vendit tonë.

Ajo theksoi se nuk do të ketë rrugë të shkurtër në afatet e proceseve të shqyrtimit të legjislacionit, duke shtuar se ky proces do të marrë më shumë se 1 vit kohë para se të hapen kapitujt e parë të hapjes së negociatave.

"Ishte një moment i mirë kur kthym faqen dhe të marrim nisjen për hapjen en egociatave. Procesi screening po ec shumë mirë, ekspertët nga Shqipëria janë të përgatitur shumë mirë, varet nga vullneti politik dhe ambiciet e Shqipërisë sa shpejt do të ecim ne në këtë rrugë. Edhe pse ju niset të përgatitetini dy vite më parë korpusi legjislativ europian ka ndryshuar që atëhere dhe ka shumë ndryshime që duhen marrë në konsideratë", tha ajo.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese