Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Rritje e të infektuarëve nga mosha 15 vjeç deri në 24”, Silva Bino e ISHP tregon nëse virusi britanik ka ardhur në Shqipëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

44e843f6da9dd32a3769b567115b6748

Silva Bino nga ISHP, ka thënë pak më parë në një mbledhje të Komitetit Teknik të Ekspertëve, se ditët e fundit ka pasur një rritje të personave të infektuar me Covid-19, të grupmoshës 15 deri 24 vjeç.

“Vihet re një rritje e infektimeve te grupmosha 15-24 vjec. Grupmoshë kjo që ka pasur qëndrueshmëri gjatë kësaj kohe. Por javët e fundit ka pasur rritje. Gjatë gjithë kohës së Covid s’kemi pasur rritje te kjo grupmoshë.

Por kjo ndoshta lidhet me shumë faktorë, ndoshta dhe me festat e fundvitit, por që na kërkon të kemi sa më shumë kujdes sepse është grupmoshë që frekuenton shkollat e mesme dhe universitetet. Ndaj këto masa do na ndihmojnë të kemi qëndrueshmërinë që kemi pasur dhe më përpara”, tha Bino.

E pyetur nëse në Shqipëri ka mbërritur virusi i ri britanik, ajo tha “Përsa i përketë virusit që është evidentuar në Britani, kemi gjurmuar raste, kemi pasur dhe indikacion epidemiologjik, por s’kemi pasur raste të infeksionit të ri.”

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img