Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Die
40 °
Hën
38 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
35 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Rritje e numrit te rasteve me koronavirus, Franca kërkon me detyrim pasaportën e Covid për hyrjen në vende publike

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Për shkak të shtimit të numrit të rasteve së të infektuarëve një pasaportë për Covid-19 do të hynë në përdorim në Francë.

Duke nisur nga dita e sotme, të gjithë ata persona të cilët kanë marrë të dyja dozat e vaksinës së tyre duhet të kenë me vete pasaportën e tyre të vaksinimit, të kenë një test negative, ose të jenë shëruar së fundmi nga Covid-19 për të hyrë në muze dhe kinema.

Më vonë qeveria franceze do të vendosë nëse kjo pasaportë do të përdoret për të hyrë në kafene, restorante apo qendra tregëtare. Këto masa kanë ardhur një ditë pasi ministri Oliver Veran njoftoi së gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar rreth 18 mijë persona.

Në fillim të këtij muaji presidenti Emmanuel Macron paralajmëroi planin për një pasaportë shëndeti si dhe vaksinimin e detyrueshëm për të gjithë punonjësit e shëndetësisë duke nisur nga muaji shtator.

Mirëpo ky plan i Macron nuk është pritur mirë nga një pjesë e njerëzve, të cilët u ngritën në protesta nuk rregullave të reja të koronavirusit në Francë.

Më shumë

spot_img
spot_img