Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
33 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rritja e rasteve të reja, shteti fqinj me Shqipërinë shtrëngon masat antiCovid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e6a44d3d19896038918a017f84b97055

Maqedonia e Veriut duke nisur që nga dita e mërkurë do të shtrëngojë masat për mbrotje dhe përhapjen e koronavirusit në vend. Këto masa, të cilat pritet të miratohen nga qeveria, parashikojnë ndalimin e plotë të lëvizjes së qytetarëve nga ora 22:00 deri në orën 05:00.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka thënë se kufizimet do të vlejnë të paktën dy javë. Sipas tij, shtrëngimet do të bëhen, pasi në objektet e gastronomisë nuk po respektohen masat në orët e vona të mbrëmjes dhe vërehen grupime në to sikur edhe në hapësirat publike.

“Nuk po respektohen masat dhe kjo ka bërë që të kemi rritje të rasteve të personave të sëmurë me COVID-19”, ka deklaruar sot Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Një ditë më parë, Maqedonia e Veriut ka pranuar 3000 doza të vaksinës ruse Sputnik V, nga rreth 200.000 sa janë porositur nga Rusia për vaksinimin e popullatës për mbrojtje nga Covid-19.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img