Rritja e rasteve me Covid-19: Nga dezinfektimi i ambienteve tek personat që nuk lejohet të hyjnë në xhami, KMSH jep njoftimin e rëndësishëm

Publikuar tek: aktualitet, më 18:03 13-07-2020 Rritja e rasteve me Covid-19: Nga dezinfektimi i ambienteve tek personat që nuk lejohet të hyjnë në xhami, KMSH jep njoftimin e rëndësishëm Ilustruese

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka bërë një njoftim të rëndësishëm drejtuar gjithë myftijve, me rastin e shtimit të numrit të të infektuarve dhe viktimave si pasojë e Covid-19.

Përmes një reagimi në facebook, KMSH u kërkon gjithë myftijve që të respektohen me rigorozitet të gjitha masat e marra më herët, pjesë e protokollit të sigurisë.

Në listën e gjatë të masave bën pjesë dezinfektimi i xhamive, mbajtja e distancës gjatë ritualit të lutjes, mosprekja e sendeve dhe moslejimi i personave të kategorive të caktuara në ambientet e xhamive.

Njoftimi i plotë i KMSH

Njoftim i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Të nderuar besimtarë e besimtare!

Prej disa muajsh jemi në një situatë të pazakontë, e cila ka sjellë mjaft vështirësi dhe kufizime në jetën dhe përditshmërinë tonë. Të vetëdijshëm që mbrojtja e shëndetit dhe jetës së çdo njeriu është detyrim parësor për të gjithë ne, që në fillimet e përhapjes së pandemisë COVID-19, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë mori disa masa parandaluese dhe vendime kufizuese në lidhje me jetën fetare në vend.

Ditët e fundit verëhet një shtim i ndjeshëm në rastet e prekura me koronavirus, rrijte e numrit të vdekjeve si pasojë e këtij virusi si dhe përhapje e kësaj sëmundjeje në të gjithë territorin e vendit.

Nisur nga kjo situatë, KMSH u ka kërkuar të gjithë myftijve, nëpërmjet një qarkoreje, zbatimin me rigorozotet të të gjitha masave të marra më herët për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Protokolli i masave:
• Dezinfektimi i xhamive para se të fillojë frekuentimi.
• Marrja e abdesit në shtëpi.
• Mbajtja e maskës dhe e dorezave.
• Çdo besimtar duhet të ketë me vete sexhade personale.
• Mbajtja e distancës fizike gjatë ritualeve.
• Ndalohet përdorimi i abdesthaneve dhe tualeteve.
• Personat me simptoma të sëmundjes nuk lejohen të hyjnë në xhami, si dhe personat me sëmundje kronike.
• Nuk lejohen në xhami grupmoshat nën 12 vjeç si dhe mosha mbi 65 vjeç.
• Ndalohet qëndrimi në xhami para dhe pas ritualeve si dhe prekja e sendeve si libra, Kur’anë, rafte, etj...
• Hytbeja e xhumasë të mos jetë më shumë se 10 minuta.
• Hyrja dhe dalja në xhami të mos jetë në grup.

Ngarkohen të gjitha myftinitë për zbatimin e këtyre masave.

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në të gjitha masat e marra dhe në të gjithë hapat që do hidhen në vazhdimësi është konsultuar dhe konsultohet me organet kompetente të shëndetësisë, me synimin dhe qëllimin e vetëm të mbrojtjes së shëndetit dhe jetës së besimtarëve, sidomos të asaj pjese që janë më të rrezikuar nga kjo pandemi dhe që njëkohësisht janë edhe frekuentues të rregullt të xhamive, baballarët dhe gjyshërit tanë.

Falënderojmë të gjithë besimtarët që mirëkuptuan, bashkëpunuan dhe u solidarizuan si asnjëherë më parë në përballimin e kësaj situate.


Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011756181716919
array(1) { ["section"]=> string(144) "rritja-e-rasteve-me-covid-19-nga-dezinfektimi-i-ambienteve-tek-personat-qe-nuk-lejohet-te-hyjne-ne-xhami-kmsh-jep-njoftimin-e-rendesishem-213732" }