Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
78 %
1.5kmh
75 %
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
37 °
Hën
38 °
Mar
31 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

Rritja e numrit të aksidenteve, eksperti tregon 5 rrugët më të rrezikshme në Shqipëri

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Numri i aksidenteve në vendin tonë është rritur ndjeshëm në muajt e fundit, ku fatkeqësisht ka patur shumë viktima, mes tyre edhe fëmijë.

Sipas ekspertit Fatmir Hasho, 5 janë rrugët më të rrezikshme në vendin tonë, në të cilan ndodhin edhe aksidentet më fatale. Tre segmente janë në veri të vendit, kryesisht në aksin Shkodër-Lezhë, ndërsa dy të tjera janë në jug, Lushnje – Berat dhe Pogradec – Korçë.

“Në atë qarkullojnë shumë përdorues rruge, mjetë, biçikleta dhe njerëz që kalojnë nga njeri krah në tjetrin. Që nga Shkodra deri në Koplik apo edhe Han i Hotit, shkelja me e madhe është parakalimi i gabuar ku nuk lejohet. Qe nga Shkodra deri në Lezhë, po ashtu nga Miloti deri në Lezhë. Në jug kemi rrugën nga Lushnja deri në Berat, nga Pogradeci në Korçë”, tha Hasho për Tv Klan.

Sipas tij, tejkalimi i shpejtësisë dhe mosrespektimi i korsisë së lëvizjes së mjeteve janë shkaqet kryesore të aksidenteve, ndërkohë që problem është edhe mungesa e sinjalistëikës rrugore në disa akse.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img