Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
66 %
3.1kmh
90 %
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
Hën
11 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Rritja e infektimeve me Covid, mjeku Sallabanda tregon ‘gabimet’: Ja kush janë fajtorët dhe si duket situata

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1df867c260973462f7aef512c531a023

Mjeku i njohur Kita Sallabanda ka folur mbi situatën në cilën ndodhet vendi ynë prej Covid, ndërsa ka theskuar se gjendja nuk është shumë shqetësuese.

Sipas tij rritja e rasteve ka të bëjë me rritjen e numrit të testimeve por edhe me papërgjegjshëmërinë e qytetarëve.

“Ne kemi shifra shumë të ulëta në krahasim me pakujdesinë që ka popullsia shqiptare. Nuk janë të ndërgjegjshëm qytetarët. Për shifrat që kemi mendoj se jemi mirë. Është e vërtet se është shtuar në muajin gusht, kjo vjen se janë shtuar dhe testimet.

Do të kemi shtim të infektimit por nuk ka agresivitet. Shifrat në krahasim me popullatën janë në favor të njerëzve se duhet të ishin shumë më tepër.

Testimet nuk shërojnë. Kjo është një gjë shumë e qartë dhe nuk mund të bëhet politikë me këtë gjë. Ata na bëjmë të zbulojmë raste. Kemi dy gjëra të mëdha testimet dhe gjurmimet.

Lehtësimi i masave në Shqipëri duhet të ishte bërë në mënyrë më graduale. Duhet distancim fizik dhe jo social”, tha ai për report tv.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img