Tirana
light rain
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
100 %
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
9 °
Mar
6 °
E premte, 27 Janar, 2023

Rritja e energjisë nga lufta shtyn zviceranët drejt rinovimit të shtëpive, shqiptari Florent Murati bëhet shembull (Historia)

spot_img

Lajme të ngjashëm

“Furnizimi me energji i Zvicrës nuk është më i sigurt. Çmimet e karburanteve po çmenden. Varësia është një problem – veçanërisht ai i gazit të Putinit. Konfederatat duan të çlirohen nga kjo, siç tregon një studim aktual i Sotomo-s i porositur nga SonntagsBlick: 62% e njerëzve duan ndalimin e importeve ruse të energjisë.”

Kështu hapet një artikull i mediave zvicerane për rritjen e çmimeve të energjisë dhe mundësinë që vendasit të rinovojnë shtëpitë e tyre, të cilat në shumicë janë 45 vjeçare, transmeton newsbomb.al. Shembull kanë marrë një të ri shqiptar, sipërmarrësin Florent Murati.

Megjithatë, ka një mënyrë thonë mediat në Zvicër për të ulur varësinë nga energjia ruse. Ekziston një mënyrë e shpejtë: kurseni energji. Potenciali është i madh, veçanërisht në zonën e banimit. Sektori i ndërtimit ha 40% të të gjithë energjisë. 1.8 milionë shtëpi në Zvicër janë mesatarisht 45 vjeçare. Më shumë se gjysma janë të izoluara keq dhe ngrohen me vaj ose gaz.

“Rinovimet dhe sistemet e reja të ngrohjes janë mjeti më i shpejtë dhe më efektiv për rritjen e efikasitetit të energjisë”, thotë Bernhard Lanzendörfer, CEO i Saint-Gobain WeberAG. Gjithnjë e më shumë zviceranë e shohin kështu. “Kursimi i energjisë ka fituar masivisht në rëndësi,” thotë ai dhe shton “Sepse lufta e Putinit po kërcënon furnizimin tonë me energji. Duhet të presim më të keqen.”

Florent Murati, 29 vjeç, është i vetëdijshëm për këtë. Kreu i një kompanie ndërtimi bleu një shtëpi 50 vjeçare për familjen e tij prej katër anëtarësh në Hägglingen AG verën e kaluar, transmeton newsbomb.al. Tani ai po rinovon ndërtesën rrënjësisht: fasadat janë të izoluara me kujdes, dritaret moderne mbrojnë nga humbja e energjisë.

Një sistem me panele diellore furnizon me energji elektrike – duke përfshirë karikuesin për makinat elektrike në garazh një njësi të ruajtjes së energjisë dhe një pompë nxehtësie ajri në bodrum.

Shtëpia e vjetër ishte dy kate. Tani Florent Murati po shton një të tretë. Megjithatë, kati i ri zë vetëm 60% të sipërfaqes, për shkak të shkallës së shfrytëzimit. “Nuk ka mbetur asnjë metër katror”, thotë Murati.

“Vendimi ynë për të rinovuar ishte i duhuri”, thotë shqiptari, veçanërisht duke pasur parasysh luftën në Ukrainë: “Në këtë mënyrë ne kursejmë para dhe bëhemi të pavarur nga Putini dhe qeveritë e tjera autoritare.”

Murati kombinon elementet qendrore të efikasitetit të energjisë, thotë Markus Flatt nga firma e konsulencës për energjinë EVU Partners. “Rinovimet në lidhje me vetëprodhimin e energjisë elektrike jo vetëm garantojnë më shumë pavarësi. Ato gjithashtu shpërblehen, veçanërisht duke pasur parasysh çmimet aktuale të energjisë. Kjo u jep një shtysë të fortë sistemeve të reja të ngrohjes dhe rinovimeve.”

Për përpjekjen e tij, Florent Murati shpërblehet me grante. Qeveria federale po siguron një total prej 4 miliardë frangash zvicerane për rinovime. /Newsbomb.al

Më shumë


spot_img
spot_img