Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
71 %
1.2kmh
74 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
21 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Rritja e çmimit të ujit, ish-deputeti i PS del kundër Veliajt: I paligjshmi inkurajohet, i ligjshmi goditet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Këshilli Bashkiak i Tiranës do të mblidhet ditën e mërkurë për të miratuar tarifat e reja të ujit të pijshëm. Çmimi propozohet të rritet nga 45 lek/ m3 në 65 lekë/m3 për familjarët dhe nga 135 lekë/m3 në 190 lekë/m3 për bizneset.

Kundër këtij propozimi tëErion Veliajt del ish-deputeti i PS Marko Bello i cili thotë se gjatë gjithë këtyre viteve, i paligjshmi është inkurajuar e ndërsa i ligjshmi është goditur.

“Rritja e cmimit të ujit me 40% reflekton një sëmundje të vjetër të pushtetareve në Shqipëëri.

Në pamundesi të zgjerimit të bazës së konsumatoreve që duhet tëpaguajnë, preferohet t’u rritet çmimi atyre që janë pagues të rregullt te ujit.

Ndërkohë që uji për pishinat që janë shtuar shume kohët e fundit, lavazhet apo vaditjet në periferi të kryeqytetit nuk mungon.

Vazhdon historia e këtyre 25 viteve kur i paligjshmi inkurajohet, ndërsa i ligjshmi penalizohet dhe goditet me rritje të taksave dhe çmimit të sherbimeve”, shkruan ish-deputeti i PS.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img