Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
1kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Rritja e çmimit të energjisë, KE paraqet masat e ndërrmarra: Ja cilët janë 4 hapat për të ndihmuar familjet dhe bizneset

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Europa po përballet me rritje të çmimeve të energjisë. Rritja është nxitur kryesisht nga rritja e kërkesës globale për energji, veçanërisht gazit. Në kuadër të kësaj situate ka reaguar dhe Komisioni Europian.

Përmes një postimi në faqen zyrtare, Komisioni Europian ka paraqitur masat për të ndihmuar njerëzit dhe bizneset, në mënyrë që të trajtojnë nevojën e menjëhershme të uljes së kostove të energjisë.

Masat e ndërmarra janë:

1. Mbështetje emergjente për të ardhurat

2. Ulje të taksave

3. Ndihmë për familjet, bizneset

4. Bashkëpunim i zgjeruar, monitorim i nivelit të kostove të energjisë në vendet e BE –së.

Por le të jemi të qartë: situata aktuale është për shkak të varësisë së tepërt nga karburantet fosile. Ndërsa çmimet e gazit janë rritur, çmimet e energjisë së rinovueshme janë të qëndrueshme. Tranzicioni i gjelbër po çon në rrugën drejt pavarësisë energjetike të Evropës”, shkruhet në njoftimin e komisionit.

Postimi i plotë:

BE po përballet me një rritje të çmimeve të energjisë. Rritja është nxitur kryesisht nga rritja e kërkesës globale për energji, veçanërisht gazit. Ne paraqesim sot masat për të ndihmuar njerëzit dhe bizneset, në mënyrë që të trajtojnë nevojat e menjëhershme të uljes së kostove të energjisë.

Masat në ‘kutinë tonë të veglave’ përfshijnë: Mbështetje emergjente për të ardhurat Ulje të taksave, ndihmë për familjet, bizneset Bashkëpunim i zgjeruar, monitorim i nivelit të kostove të energjisë në vendet e BE -së Por le të jemi të qartë: situata aktuale është për shkak të varësisë së tepërt nga karburantet fosile.

Ndërsa çmimet e gazit janë rritur, çmimet e energjisë së rinovueshme janë të qëndrueshme. Tranzicioni i gjelbër po çon në rrugën drejt pavarësisë energjetike të Evropës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img