Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
66 %
6.2kmh
90 %
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
8 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Rritja e çmimit të bukës, Rama i hedh fajin Rusisë: Ka vendosur taksë eksporti, edhe ulja e TVSH-së nuk solli ndonjë rezultat

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka folur për herë të [arë për rritjen e çmimit të bukës, ku ka fajësuar Rusinë, pasi tha që ky shtet ka vendosur taksë eksporti për grurin.

Ai u shpreh se as ulja e TVSH-së nuk ka sjellë ndoonjë rezultat në uljen e çmimit të bukës, teksa shtoi se rritja e çmimit të grurit është bërë për herë të tretë.

“Furnizuesi  më i madh i grurit në Europë është Rusia dhe ajo ka vendosur një taksë eksporti, kjo ka bërë që çmimi të rritet kudo dhe këtë nuk e ndalon dot duke marrë masa nga lart poshtë pasi lidhet drejtpërdrejtë me tregun. Edhe ulja e TVSH nuk ka sjellë ndonjë rezultat nën uljen e çmimit. Për fat të mirë ndikimi mund të ishte edhe më i madh dhe të ishte realisht problematike. Kjo rritje nuk ka ndodhur për herë të parë, është e treta herë që rritet gruri”, tha Rama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img