Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
32 %
1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Rritja e çmimeve të ushqimeve, Kadia: Para disa muajsh diskutonim do kemi bukë apo jo! Sot kemi rritut 6% pensionet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zëvendës-ministri i Ekonomisë Besart Kadia thotë se qeveria ka arritur të stabilizojë furnizimin me grurë në vend, ndërsa para disa muajsh diksutohej nëse do të kishim apo jo bukë.

Kadia tha se qeveria ka rritur me  6 për qind pensionin, për të ndihmuar të moshuarit të mos bien në varfëri. Ai u shpreh i vetëdijshëm se rritja me 6 për qind është thuajse e pamjaftueshme.

“Para disa muajsh kemi folur a do të kemi apo jo bukë. Kemi arritur që në këto muaj e kemi stabilizuar. Çmimet në tërësi, jo vetëm të bukës janë rritur, masat që janë marrë është ajo që u bë dhe publike, dy herë me 43 miliardë lekë.

Pensionistët e kanë ndjerë me paketën e parë dhe indeksimin e dytë. Pensionistët nga shtatori do të kenë 6% rritje, nuk është shumë por…”, u shpreh Kadia në emisionin “Open”.

Më shumë


spot_img
spot_img