Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shifrat e frikshme të tërmeteve në Itali, deri më tani 250 të vdekur, me mijëra të shpërngulur

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f6be59584f54b9e1664c98b7e31c5381

Është rritur sërish numri i viktimave si pasojë e tërmetit 6.2 ballë të ditës së djeshme në Itali.

Mësohet se numri i viktimave ka shkuar të paktën në 250, ndërkohë që raportohet se 365 persona kanë mbetur të plagosur dhe dhjetra të tjerë besohet se ndodhen nën rrënojat e banesave të tyre lajme të konfirmuara nga Mbrojtja Civile.

Sipas mediave italiane vetëm në 24 orët e fundit janë ndjerë mbi 460 lëkundje.

Amatrice, Accumoli, Arquata dhe Norcia janë qytetet që janë goditur më fortë nga tërmet, një prej të cilëve ishte me magnitudë 6.2 ballë. Pjesa më e madhe e këtyre qyteteve është shkatërruar plotësisht.

Kryeministri i Italisë Matteo Renzi njoftoi dje se do të mbledhë qeverinë për të vendosur për hapat e mëtejshëm në normalizimin e situatës, ndërsa theksoi se për momentin prioritet është shpëtimi i atyre personave që ndodhen ende nën gërmadha.

Rreth 2500 persona janë shpërngulur nga këto zona që në orët e para të mëngjesit të djeshëm, ndërsa 1500 kanë mbetur pa shtëpi.

Sa i përket shqiptarëve që jetojnë në këtë pjesë të Italisë, Ministria e Jashtme ka deklaruar se shtatë është numri i bashkëkombasve tanë që kanë mbetur të plagosur, ndërsa një shqiptar i quajtur Erjon Toro ka humbur jetën.

Tërmeti në shifra:

Deri më tani janë 250 të vdekur.

365 të plagosur.

2500 persona janë shpërngulur.

1500 njerëz kanë mbetur pa shtëpi.

460 lëkundje tërmeti janë regjistruar gjatë dy ditëve të fundit.

6.2 ishte tërmeti më i fortë, ndërsa të paktën 2 të tjerë kanë qenë me magnitutë 5.

3 janë qytetet të goditura më rëndë: Amatrice 193 të vdekur, Arquata 46 viktima dhe Accumoli 11 viktima.

4000_1.jpg

174238966-e1ca7e17-afc5-466c-9f93-fd9d5c093def.jpg

142426351-21d08486-85e6-4e96-98a9-0ee4ebee4b0d.jpg

142426294-24443721-3325-45e1-a79f-60a87c7bb704.jpg

142132555-e85d49d8-d5e9-4070-9455-557e9442eb2d.jpg

142132204-6e1a1bcc-54c5-4670-8133-e6d7580d3a64.jpg

142131954-a04f342b-3ed7-4771-93df-191b4a1fc99c.jpg

142131142-c036596c-4e05-42cb-a180-d4a9fa5ed33b.jpg

142130769-af8ec288-343a-43a8-9f6e-29389307bb36.jpg

142128669-c6da393e-5db5-41fc-a3f2-69153d8356e6.jpg

080423874-b77c4092-934b-4e5b-a913-a03d7b540320.jpg

073937788-4ec4254e-81d6-4470-9c73-b78cdde07b32.jpg

142128657-d56690c9-daed-42ee-98e3-0d933e651109.jpg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img