Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Rritet numri i viktimave të virusit kinez, 9 të vdekur deri tani

spot_img

Lajme të ngjashëm

86942d33489159a258385a5152ebaade

Po përhapet me ritme të shpejta virusi kinez, duke e çuar në 9 numrin e të vdekurve.

 Organizata Botërore e Shëndetit ka mbledhur një komitet urgjence.

 Autoritetet e qyteti kinez Wuhan, që është edhe epiqendra e shpërthimit të këtij virusi, kanë anuluar një ngjarje të rëndësishme si Viti i Ri Kinez, si një përpjekje për të ndaluar epideminë.

Rreziku i përhapjes së vitusit në Europë ka sjellë reagimin e Qendrës Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, e cila e ka kaluar rastin nga ‘nivel i ulët’ në ‘nivel të mesëm’.

Në SHBA dhe Hong Kong u identifikuan rastet e para të pacientëve me këtë virus.

Në Australi dyshohej për një të infektuar, por pas analizave doli që pacienti nuk ishte infektuar nga virusi kinez.

Mes të infektuarëve në Kinë janë edhe 14 punonjës spitali.

Më shumë

spot_img