Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Rritet mosha në SHBA, duhanpirja e ligjshme mbi 21 vjeç

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti amerikan Donald Trump ka nënshkruar një projekt-ligj që rrit moshën e ligjshme nga 18 në 21 vjeç si për pirjen e duhuanit dhe cigaret elektronike me avull.

albsig

Projekt-ligji mori mbështetjen e gjerë në Senatin Amerikan. Administratës amerikane të ushqimit dhe barnave do t’i duhet rreth 6 muaj për të hartuar rregulloren e re. Agjencia më pas ka tre vjet kohë për të punuar me shtetet amerikane në zbatimin e ndryshimeve.

Për habi, projekt-ligji ka marrë mbështetjen e Marlboro, kompanisë së duhanit Altria dhe gjigantit të cigareve elektronike Juul Labs.

Kritikët e duhanit kanë kërkuar edhe ndalimin e shitjes së cigareve me shije të ndryshme. Ata thonë se mbështetja e kompanive të mëdha të duhanit ndaj ligjit për rritjen e moshës në 21 vjeç bëhet që kompanitë të pretendojnë më pas se nuk ka nevojë për masa të tjera ndaluese.

Numri i duhanpirësve dhe konsumuesve të alkoolit në moshë të re në SHBA ka rënë ndjeshëm gjatë viteve të fundit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img