Tirana
light rain
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
1.5kmh
20 %
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

Rritet bilanci i viktimave nga përmbytjet në Turqi, helikopteri shpëton banorët e hipur mbi çati

Lajme të ngjashëm

Rritet bilanci i viktimave nga përmbytjet në Turqi. Të paktën 11 persona kanë humbur jetën në pjesën veriore të Turqisë, si pasojë e përmbytjeve nga reshjet masive dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë.

Përmbytjet goditën provincat bregdetare të Bartin, Kastamonu, Sinop dhe Samsun të mërkurën, duke shkatërruar shumë shtëpi dhe ura.

Forcat e kërkim shpëtimit me anë të helikopterëve u përpoqën të shpëtonin disa persona të bllokuar në çati, si dhe janë evakuar 900 banorë nga zonat e rrezikuara.

Në provincën Bartin, të paktën 13 persona janë plagosur pas shembjes së një ure, ndërsa një person rezulton ende i zhdukur.

Kjo është një nga fatkeqësitë më të mëdha në  50 ose 100 vite,” tha ministri i Bujqësisë Bekir Pakdemirli.

Ndërsa pjesa jugperëndimore e vendit u përfshi nga zjarre të mëdha, të cilat shkaktuan dëme të mëdha.


Më shumë