Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Rriten tensionet, Kina nis stërvitjen masive ushtarake, Tajvani përgatit për luftë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Forcat e armatosura të Kinës filluan sot stërvitjet në shkallë të gjerë në gjashtë rajone rreth Tajvanit.

Këto janë stërvitjet më të mëdha ajrore dhe detare kineze të organizuara ndonjëherë rreth ishullit, i cili ka qeverinë e vet, por që Pekini e konsideron një provincë të shkëputur, të destinuar për t’u ribashkuar me kontinentin, me forcë nëse është e nevojshme.

Forcat e armatosura të Tajvanit njoftuan sot se po përgatiten për luftë pa kërkuar luftë. Ministria e Mbrojtjes Kombëtare thekson se do t’i përmbahet parimit të përgatitjes për luftë pa kërkuar luftë.

Ministria tha se do t’i përgjigjej në mënyrë të duhur veprimeve të “armikut” në ngushticën e Tajvanit.

 

 

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img