Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
16 °
Sht
14 °
Die
16 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Rrëzohet në Komisionin e Ekonomisë dekreti i Metës për kthimin e ligjit për menaxhimin e Butrintit

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për kthimin e ligjit për menaxhimin e parkut kombëtar të Butrintit.

Në komision ishte i pranishëm këshilltari ligjor i presidentit Meta, Bledi Dervishi, i cili bëri një përmbledhje të argumentave për kthimin e ligjit që e jep Butrintin për menaxhim me koncesion te një kompani private.

Më pas e mori fjalën deputetja e PD-së, Ina Zhupa, një prej zërave më të fortë kundër këtij ligji.

Megjithatë në përfundim të mbledhjes, Partia Socialiste ka vendosur të rrëzojë dekretin e presidentit Meta për ligjin nr. 50/2022 “Për miratimin e marrëveshjes për administrimin e nën zonave të trashëgimisë kulturore dhe peizazhit kulturor, pjesë e parkut kombëtar të Butrintit, ndërmjet Ministrisë së Kulturës dhe Fondacionit për Menaxhimin e Butrintit”.

Lexo edhe:

Më shumë