Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Mër
26 °
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
E mërkurë, 29 Qershor, 2022
spot_img

Rrëzimi i qeverisë në Bullgari/ Samiti i BE ende asgjë në vijë, VETO për Maqedoninë  e Veriut “në fuqi “

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari u rrëzua ditën e djeshme. Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi pas mocionit të mosbesimit nga ana e opozitës,  ku u votua me 123 vota pro shkarkimit nga 116 që ishin kundër dhe asnjë abstenim. Vendimi erdhi në një ditë kur Bullgaria u tërhoq bfa veto për Maqedoninë er Veriut.

Gazetarja e njohur Ilva Tare thotë se  me rrëzimin e qeverisë ën Bullgari, ka më shumë pasiguri në samitin e  Bashkimit Europian.

albsig

spring

Ajo thekson se veto është ende në fuqi dhe samiti ka ka bërë ndryshime në minutën e fundit të formatit të tij që do të jetë  i rreptë.

“Më shumë pasiguri re@EUCouncilrezultati i samitit tani qëqeveria u rrëzua. Kryeministri #Petkovhumb votën e mosbesimit në Kuvend. Veto kundër është ende në fuqi dhe të dyja vendet dhe mbeten “peng” të çështjeve të brendshme të një anëtari #BE. Burime në #Bruksel më thonë se

@EUCouncil.Samiti ka bërë ndryshime në minutën e fundit të formatit të tij dhe do të jetë shumë i rreptë! Si po ndikojnë zhvillimet e fundit në #vendimin për #zgjerimin në Ballkanin Perëndimor?”, shkruan Ilva Tare.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img