Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Rrëshqitja e dheut “zhduk” shtëpitë në Norvegji, deri më tani 6 viktima, vazhdojnë kërkimet për personat e bllokuar

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rrëshqitjet e tokës 4 ditë më parë në Ask të Norvegjisë kanë shkaktuar deri më tani 6 viktim, ndërkohë që autoritetet vazhdojnë kërkimin për persona të tjerë të mbetur të bllokuar.

“Kemi 5 ekipe që janë në terren. Ata po bëjnë një punë shumë të vështirë”, tha kreu i operacionit të shpëtimit Goran Syversen.

Zonën e dëmtuar e vizituan edhe mbreti Harald së bashku me bashkëshorten e tij, të cilët ndezën qirinj për viktimat në një kishë. “Kjo ngjarje është e tmerrshme dhe na prek të gjithëve”, tha Mbreti.

Nga rrëshqitjet e dheut që ndodhën në orët e para të mëngjesit u plagosën edhe 10 persona, ndërkohë që rreth 1 mijë të tjerë janë evakuuar nga frika se rrëshqitjet e dheut mund të vazhdojnë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img